Producenci
Poznaj rodzaje sekatorów ogrodowych
Poznaj rodzaje sekatorów ogrodowych

Każdy ogrodnik ma swój sekator. Nie każdy jednak wie, że istnieje wiele różnych rodzajów sekatorów, które mogą znacząco ułatwić nam wykonywanie szeregu różnych prac w ogrodzie. W związku z tym postanowiliśmy przygotować artykuł, w którym przedstawimy różne rodzaje tych narzędzi oraz przykłady ich najważniejszych zastosowań.

Dobierz odpowiedni sekator do prac wykonywanych w ogrodzie

Sekator to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi w każdym ogrodzie. Przeznaczone jest przede wszystkim do cięcia pędów, przycinania żywopłotu i gałęzi drzew oraz pielęgnacji roślin. Możemy wyróżnić kilka rodzajów sekatorów o różnym przeznaczeniu, które mogą być używane do różnych czynności. Jedne służą do przycinania cienkich, niezdrewniałych pędów, inne nadają się do cięcia pędów zdrewniałych, jeszcze inne modele pozwolą nam na obcinanie gałęzi na drzewach czy wysokich krzewach. Wybierając odpowiedni sekator warto więc zwrócić uwagę na to, jaka roślinność dominuje w naszym ogrodzie i jakie prace wykonujemy w nim najczęściej. Ważna jest również jakość materiałów, z których został wykonany sekator, ponieważ wpływa to na jego trwałość oraz żywotność.

Pod względem konstrukcji możemy wyróżnić sekatory nożycowe i kowadełkowe. Sekatory nożycowe, określane również mianem dwuostrzowych, swoją konstrukcją przypominają nożyce z jednym ostrzem lekko zagiętym. Przy użyciu tych sekatorów możemy ciąć pędy roślin, ale również nieco grubsze gałązki. Z kolei sekatory kowadełkowe to narzędzia jednoostrzowe. Składają się z jednego ostrza tnącego i grubszego metalowego elementu, do którego dociskane jest ostrze. Doskonałym przykładem takiego narzędzia jest sekator ogrodowy Fiskars HOOK (L) L39 SingleStep w naszej ofercie. Nadaje się do cięcia starszych, zdrewniałych pędów.

Możemy wyróżnić też sekatory jednoręczne, dwuręczne i tyczkowe. Narzędzia jednoręczne są krótkie i służą do cięcia cienkich pędów o niewielkiej średnicy. Z kolei sekatory dwuręczne pozwolą nam na cięcie znacznie grubszych gałęzi. Sekator tyczkowy, który również może być użyty do przycinania grubszych gałęzi, wyposażony jest dodatkowo w teleskopowy wysięgnik, który pozwala nam na dostęp do gałęzi znajdujących się na dużej wysokości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl