Producenci
Siekiera rozłupująca - budowa i zastosowanie?
Siekiera rozłupująca - budowa i zastosowanie?

Przeznaczenie siekiery rozłupujące

Siekiera rozłupująca, jak sama nazwa wskazuje, służy do rozłupywania. Używana jest, gdy chcemy skutecznie rozłupać kawałki drewna na mniejsze, np. na niewielkie elementy mieszczące się do pieca czy kominka. Teoretycznie do przygotowania drewna na opał możesz użyć uniwersalnej siekiery. W praktyce jednak opisywany w tym tekście model zapewni znacznie wygodniejszą i sprawniejszą pracę. Jeśli więc często opalasz piec drewnem, które musisz wcześniej samodzielnie przygotować, bez wątpienia tego narzędzia nie może zabraknąć w twoim garażu czy kotłowni.

Jest ona jednak stosowana nie tylko w domach jednorodzinnych, lecz również nadaje się do nieco bardziej profesjonalnych prac. Używana jest jako jedno z podstawowych narzędzi w leśnictwie, budownictwie, ogrodnictwie czy rolnictwie. Takie zastosowanie mają m.in. solidne rozłupujące siekiery FISKARS, które znajdują się wśród asortymentu naszego sklepu internetowego.

Z czego zbudowana jest siekiera rozłupująca?

Siekiera rozłupująca zbudowana jest z następujących elementów:

  • głowicy, która zwykle jest dość krótka, ale bardzo masywna. Ostrze ma specyficzny, rozszerzający się kształt. W przypadku profesjonalnych modeli głowica jest dość ciężka (nawet do 4 kg), jednak na użytek domowy można wybrać nieco mniejszą siekierę;
  • trzonka, który jest prosty i długi. Dzięki temu można uderzać w drewno pod niewielkim kątem, dzięki czemu skutecznie rozłupany zostanie nawet twardy materiał.

W siekierach rozłupujących bardzo ważny jest kształt ostrza. Zwykle ostrze występuje w kształcie szlifu z dużym kątem ostrzenia (wyglądem przypomina nieco klin). To właśnie ten szlif odpowiada za łatwe rozłupywanie drewna. Dzięki niemu można nie tylko przecinać drewno, ale też rozsunąć poszczególne części na boki, dzięki czemu dochodzi do samoistnych wewnętrznych pęknięć w obrębie jego struktury.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl