Producenci
Szpadel, łopata, szufla. Czym się różnią i do czego służą?
Szpadel, łopata, szufla. Czym się różnią i do czego służą?

Szpadel, łopata i szufla - na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Czy zatem nie wystarczy wybrać jedno z nich, by wykonywać nim wszystkie niezbędne prace ogrodowe? Teoretycznie można, ale w praktyce każde z tych narzędzi przeznaczone jest do nieco innych zadań. Jeśli więc chcemy, aby nasza praca była łatwiejsza, efektywniejsza i przyjemniejsza, powinniśmy dowiedzieć się, kiedy użyć szpadel, kiedy sięgnąć po łopatę, a w jakich okolicznościach w ręce chwycić szuflę.

Szpadel, łopata i szufla - najważniejsze różnice

W pierwszej kolejności skupimy się na łopacie, którą znaleźć można wśród asortymentu każdego ogrodnika. Przeznaczona jest ona do przerzucania ziemi i innych materiałów sypkich. Jej boki są dość wysokie, a powierzchnia szeroka. Powierzchnia łopaty może być płaska lub lekko zaokrąglona. Tak naprawdę rodzajów łopat jest wiele, a część z nich przeznaczona jest również do wykonywania prac budowlanych lub remontowych.

Szpadel wyglądem do złudzenia przypomina łopatę. Jeśli jednak przyjrzysz się nieco bliżej, szybko dostrzeżesz różnice. W tym przypadku część robocza jest ostra, a boki nie są tak wysokie jak w łopacie. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem tego narzędzia, poznaj ofertę szpadli Fiskars dostępnych w naszej ofercie.

Z kolei szufla ma znacznie większą łyżkę i wyższe ścianki niż łopata i szpadel. Jej ostrze jest płaskie i szerokie, a krawędzie wygięte. Dzięki takiej konstrukcji szpadel doskonale nadaje się do przenoszenia różnego rodzaju sypkich materiałów.

Szpadel, łopata i szufla - podobieństwa

Wszystkie te narzędzia ogrodnicze - szpadel, szufla i łopata - znajdują zastosowanie podczas prac ogrodniczych. Co więcej, przydadzą się również na placu budowy. Tak naprawdę jednak zarówno szpadel, jak i szufla powstały na bazie łopaty, która była prekursorką tego rodzaju akcesoriów ogrodniczych. W związku z tym, jeśli zależy nam na jednym, najbardziej uniwersalnym przedmiocie ułatwiającym nam wykonywanie prostych zajęć w ogrodzie czy na budowie, powinniśmy zwrócić uwagę na łopatę.

Główne podobieństwa widoczne są przede wszystkim w budowie tych narzędzi. Wszystkie trzy przedmioty składają się z części roboczej, zwanej również łyżką lub czerpakiem, która najczęściej wykonana jest z blachy lub tworzywa sztucznego. Wszystkie wyposażone są również w trzonek, który umożliwia łatwy chwyt narzędzia. Trzonek zakończony jest uchwytem występującym zwykle w kształcie litery T lub D.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl